sobota, 15 stycznia 2011

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to urządzenia rozwiązujące problem ścieków, na terenach pozbawionych sieci kanalizacyjnej. Z powodzeniem zastępują, często nieszczelne, szamba. Są proste w montażu i eksploatacji, tanie w utrzymaniu i ekologiczne. Funkcjonowanie oczyszczalni opiera się działaniu bakterii, biologicznie rozkładających ścieki. Woda po oczyszczeniu ma drugą klasę czystości i odpowiada normom polskim i unijnym.

Schemat oczyszczalni

Schemat oczyszczalni z siecią rur rozsączających
  1. Punkty początkowe kanalizacji. Toalety, zlewy, łazienki.
  2. Rury kanalizacyjne odprowadzające ścieki do oczyszczalni.
  3. Zbiornik gnilny. Miejsce sedymentacji i fermentacji beztlenowej.
  4. Studzienka rozdzielcza.
  5. Sieć drenażu rozsączającego. Zachodzi w nich faza oczyszczania z udziałem bakterii tlenowych. Miejsce przesiąkania czystej wody do gruntu.
  6. Studzienka zbiorcza z kominkiem napowietrzającym.

Zasada działania przydomowej oczyszczalni

Ścieki są odprowadzane rurami kanalizacyjnymi do zbiornika gnilnego. Zbiornik jest wykonany z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE), który jest odporny na chemiczne działanie wielu substancji i całkowicie nieprzepuszczalny co daje gwarancje szczelności.

W głównym zbiorniku następują podstawowe procesy oczyszczania. Po pierwsze, ścieki ulegają sedymentacji. Cząstki stałe opadają na dno dzięki sile grawitacji, powyżej pozostają cząstki mniejszej gęstości i woda. W zbiorniku swoja pracę wykonują bakterie beztlenowe wspierane enzymami, rozkładając związki zawarte w ściekach na proste substancje. Na dnie zbiornika tworzy się osad, który co jakiś czas musi być wywożony. Jednak o wiele rzadziej niż w przypadku tradycyjnego szamba.

Tak podczyszczona woda, dodatkowo przefiltrowana mechanicznie wypływa przez studzienkę rozdzielczą do sieci rozsączającej. Rury rozsączające pełnią dwojaką funkcje. Następuje w nich proces doczyszczania z udziałem bakterii tlenowych a tak oczyszczona woda, poprzez system drenażu przesiąka do gruntu.

6 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to najlepsze rozwiązanie jeśli nie mamy możliwości podpięcia się pod instalację miejską. Dlatego przed budową lepiej zasięgnąć porady u ekspertów z https://www.stankan.pl jak taka kanalizacja ma być zbudowana. Oni jeżdżą do awarii więc wiedzą co najczęściej się psuje.

    OdpowiedzUsuń
  3. W sumie przydomowa oczyszczalnia ścieków to bardzo dobry pomysł lecz ja mam u siebie szambo. Jeszcze do tego dołożyłam pompę z rozdrabniaczem https://www.dostudni.pl/pompa-wq-7-8-0-75-230v-omnigena-z-rozdrabniaczem,id789.html aby mieć pewność, że wszystko będzie działało tak jak powinno gdy najdzie chwila wypompowania szamba.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeśli nie mamy możliwości podłączenia się do instalacji kanalizacyjnej to myślę, że takie rozwiązanie jest jak najbardziej w porządku. Ważnym jest aby również wykonała je profesjonalna firma. U mnie całością takich prac zajął się hydraulik http://hydraulik.wroclaw.pl/ i muszę przyznać, że całość działa jak należy.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeszcze ja nie mam takiego rozwiązania u siebie ale jestem za to przekonany, że warto jest do wszelkiego rodzaju takich prac po prostu wezwać właściwego fachowca. Jak coś to oczywiście polecam świetnego hydraulika https://hydraulikon.pl/ który jest na pewno fachowcem godnym zaufania.

    OdpowiedzUsuń
  6. Niezawodność i terminowość to dwa kluczowe słowa, które przychodzą na myśl, gdy myśli się o idealnym hydrauliku. https://rost.wroclaw.pl/ to firma, która te wartości stawia na pierwszym miejscu. Ich doświadczenie i profesjonalne podejście do każdego zadania, od drobnych napraw po kompleksowe projekty instalacji, gwarantują, że każda usługa zostanie wykonana z należytą starannością i uwagą na detale. To właśnie to wyróżnia ich na tle konkurencji i sprawia, że klienci wracają do nich z nowymi zleceniami.

    OdpowiedzUsuń