sobota, 15 stycznia 2011

globalne ocieplenie

Globalne ocieplenie - skutki i przyczyny

Faktem jest, że w przeciągu XX wieku średnia globalna temperatura na Ziemi wzrosła o ok. 0,7 stopnia Celsjusza. Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (w skrócie IPCC) przewiduje jej wzrost w wieku XXI o kolejne 1.4°C do 5.8°C.
Jeżeli trwają spory co do przyczyn ocieplenia, to samo zjawisko jest niezaprzeczalne. Skutki podwyższenia globalnej temperatury są do przewidzenia i są niezbyt zachęcające.

Skutki globalnego ocieplenia

Wyższa temperatura? Nie brzmi źle. Wiele osób narzeka podczas zimy. A nic się nie stanie jak się ociepli o kilka stopni... Okazuje się, że nie jest to takie proste i takie przyjemne.

Niewielka zmiana klimatu cięgnie za sobą szereg globalnych konsekwencji. Skutki ocieplenia odczuje każdy. Niektóre regiony świata zyskają inne stracą. Tak samo branże biznesu. Zmieni się też mapa geopolityczna świata. Jeżeli zmiany będą następowały powoli ludzkość i przyroda dostosują się do nich. Szybkie ocieplenie poniesie za sobą dotkliwsze skutki.

Najbardziej znaną konsekwencją jest topnienie lodowców a co za tym idzie, wzrost poziomu oceanów. Jeżeli gorsze scenariusze się spełnią, poziom wód podniesie się na tyle, że nadbrzeżne miasta zostaną zalane. topniejcy lód podbiegónowy Przykładem miasta, które może paść ofiarą morza jest Gdańsk. 880ha miasta leży na terenach położonych do 1m n.p.m. W tym starówka z cennymi zabytkami. Jeżeli nawet udałoby się wybudować kosztowne wały nadbrzeżne, miasto położone w depresji narażone byłoby na niebezpieczne podniesienie się poziomu wód gruntowych i narażone na powódź podczas sztormu. Takich miast na świecie są setki. Gospodarcze skutki przesiedlenia ich mieszkańców odczuje każdy.

Jeżeli już jesteśmy przy topnieniu lodowców, przypomnijmy, że wiele zwierząt żyje w ekosystemach gdzie lód jest niezbędny. Radykalna zmiana w tych ekosystemach pociągnie za sobą zagładę wielu gatunków Na pierwszą ofiarę topnienia lodu typuje się niedźwiedzie polarne, które polują na zamarzniętym Morzu Arktycznym na foki. W wodzie nie mają większych szans.
Arktyka to nie jedyny obszar gdzie zmiana w ekosystemach pociągnie za sobą dotkliwe konsekwencje. Przewiduje się, że lasy deszczowe w Amazonii pod koniec obecnego wieku staną się sawanną. Przyroda wolniej niż człowiek dostosowuje się do zmian w środowisku. Zmiany klimatyczne spowodują wyginięcie wielu gatunków i zubożenie Ziemskiej fauny i flory.

Inną, może mniej spektakularną ofiarą są narciarze, lubiący szusowanie na alpejskich lodowcach. Wkrótce to nie będzie możliwe. Ponadto opady śniegu, mogą zamienić się w deszcz. Szczególnie w niewysokich górach takich jak nasze Karpaty.

Rozmrożenie Arktyki ma także swoje plusy. Po ociepleniu klimatu możliwe będzie zagospodarowanie obszarów dzisiejszej tundry niedostępnej obecnie dla rolnictwa. Łatwiejsza i zarazem tańsza będzie eksploatacja złóż naturalnych w okolicach okołobiegunowych co dotychczas było nieopłacalne. Nastąpią zmiany w turystyce. Wypoczynek nad morzem śródziemnym będzie przegrywał z chłodniejszym Bałtykiem jeżeli temperatury na południu Europy wzrosną o kilka stopni. Podobnie przesuną się strefy upraw poszczególnych roślin. Uprawy strefy umiarkowanej będą udawać się w regionach dziś zbyt chłodnych. Na obszarze Polski będzie możliwe zakładanie winnic itp.

Najwięcej stracą kraje położone bliżej równika. Gorąco będzie powodować szybsze parowanie wody. Poszerzą się obszary pustynne. Zmniejszą się obszary nadające się do uprawy rolnictwa w tym rejonie. Niedostatek słodkiej wody może być zarzewiem konfliktów. Wyższy poziom mórz przyczyną powodzi. Niektóre wysepki i wybrzeża zostaną zalane co może wydatnie zmniejszyć powierzchnie, niektórych wyspiarskich państw.

Kolejnym nie porządanym skutkiem jest podniesienie się temperatury oceanów. Jest wysoce prawdopodobne, że doprowadzi to do zwiększenia aktywności cyklonów tropikalnych (huraganów), które powstają jedynie nad ciepłymi oceanami. Pociągnie to za sobą ogromne straty materialne, ludzkie i w konsekwencji gospodarcze.

Przyczyny globalnego ocieplenia

Co do przyczyn ocieplania klimatu Ziemi nie ma całkowitej zgodności wśród naukowców. Wzrost temperatury na naszej planecie może być skutkiem zmian aktywności Słońca. Może to być również naturalna, cykliczna zmiana, które występują na Ziemi o czym świadczą choćby źródła historyczne. Przyczyny mogą być jeszcze inne, nie poznane jeszcze przez ludzkość.
Jednak większość światowej opinii skłania się ku twierdzeniu, że zmiany klimatyczne są skutkiem działalności człowieka. A bezpośrednio, zwiększenia stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, który jest gazem cieplarnianym. Powoduje to tzw. efekt cieplarniany i w konsekwencji wzrost globalnej średniej temperatury.

1 komentarz:

  1. Chyba nie trzeba nikomu mówić jak istotna jest ekologia i chcę powiedzieć, że całkiem niedawno potrzebowałam specjalistycznej analizy środowiskowej. Bardzo fajnie, że firma http://eco-expert.eu/ takie rzeczy wykonuje bez problemów.

    OdpowiedzUsuń