sobota, 15 stycznia 2011

Ekologia - moda czy konieczność???

Ekologia - moda czy konieczność???

Słyszymy dziś często w środkach masowego przekazu o problemach związanych z ochroną środowiska i ekologii. A słowa ekologia i ekologiczny są, niestety, nadużywane. Czy to tylko moda, czy konieczność? Zapewne jedno i drugie. Często stosuje się pojęcie produkt ekologiczny w hasłach reklamowych dla uzyskania większego popytu na dany towar, jednak często hasło to mija się z prawdą. Moda np. na papierowe torebki zamiast plastykowych reklamówek jest ekologiczna i przyjazna, środowisku, szkoda tylko, że w Polsce jeszcze nie osiągnęła takiego sukcesu jak w USA.
Musimy zdawać sobie sprawę z konieczności ochrony powietrza, wody i gleby, obowiązku zmniejszania odpadów i poszukiwania bezpiecznych dla środowiska sposobów uzyskiwania energii, konieczności stosowania technologii mało- i bezodpadowych, oszczędnego korzystania z zasobów surowcowych i zasobów biosfery, a także racjonalnego używania substancji chemicznych.
Jesteśmy częścią przyrody, a niszcząc ją, lekceważąc jej prawa - niszczymy samych siebie. Kiedy i w jaki sposób budzić tę świadomość? Wszyscy wskażą na szkołę i jest to niewątpliwie prawda. Celem sozologicznego kształcenia młodego człowieka powinno być nie tylko zapewnienie uczniom odpowiedniego zasobu wiadomości, lecz również ukształtowanie umiejętności i postaw warunkujących podejmowanie skutecznych działań wobec pojawiających się dla środowiska zagrożeń.
Ekologia jest powiązana w znacznej części z gospodarką. Tworząc nowe oczyszczalnie ścieków, gospodarstwa ekologiczne i wprowadzając "bio" dodatki do paliwa pomagamy gospodarce. Wprowadzając "bio" dodatki do paliw dajemy pracę osobom bezrobotnym, ktoś musi je produkować (posadzić, zasiać, np. rzepak), inni muszą go zebrać, kolejni dostarczyć do przetwórcy itd. W ten sposób otrzymujemy kolejne miejsca pracy. Czyli ekologia jest nie tylko koniecznością i modą jest też opłacalna.
Ekologia jest też koniecznością, ponieważ gdyby człowiek nie zaczął interesować się ekologią "na czas" być może już dziś dużo gatunków zwierząt i roślin można by tylko wpisać do "czarnej księgi". Zanieczyszczone środowisko szkodzi człowiekowi, choroby układu oddechowego spowodowane nadmierną ilością pyłów i gazów w szybkim tempie mogą zabić tysiące osób. Dlatego też ekologia i ochrona środowiska jest też koniecznością.
Z drugiej jednak strony budując elektrownie wodne czy wiatraki zmieniamy wygląd krajobrazu. "Betonujemy" rzeki dla uzyskania energii zmieniając jej bieg i prawa, którymi rządzi się natura. Wody chłodzące turbiny mają wyższą temperaturę niż rzeka miała zanim wybudowano elektrownie. To samo można powiedzieć o wiatrakach. Pracujące "łopaty" turbiny wiatrowej zwiększają temperaturę nawet o 3o C i zwiększają prędkość wiatru o około 2m/s. Mimo to jest to bardziej przyjazne środowisku niż elektrownie konwencjonalne. Coraz częściej kolektory słoneczne stosuje się by "być na topie", czyli ekologia jest też modą.
Modę na ekologię obrazują, np. gospodarstwa ekologiczne. W krajach Unii Europejskiej funkcjonują już gospodarstwa ekologiczne. W Polsce ten sposób gospodarowania zaczyna się dopiero rozwijać. Rolnictwo ekologiczne to gospodarowanie przyjazne środowisku, produkcja zdrowej żywności oraz pielęgnacja krajobrazu rolniczego. Niedozwolone jest stosowanie sztucznych regulatorów wzrostu i innych substancji wpływających na wegetację i rozwój roślin. Żywność produkowana w tych gospodarstwach jest o wiele droższa, ale na pewno jest dużo zdrowsza gdyż nie stosuje się żadnego rodzaju substancji ochrony roślin, które wykorzystuje się w standardowych gospodarstwach.
Nie można stwierdzić czy jest to moda czy konieczność, ponieważ argumenty nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Według mnie jest to jedno i drugie. Każdy z nas chroniąc środowisko jest "modnym" i przyczynia się do zachowania tego, co zastaliśmy, czyli zielonych lasów, pięknych jezior i gór dla dalszych pokoleń.

11 komentarzy:

  1. Zostawiam po sobie ślad, bo cieszę się widząc postawę, która ma w sobie coś z umiarkowania. Cieszy mnie, że zauważasz i i zwracasz uwagę, że nie zawsze to, co ma wydźwięk ekologicznego, jest w 100% tylko dobre, że pod uwagę trzeba brać wiele aspektów (jak np. te "eko" elektrownie, o których piszesz albo mój ulubiony przykład: woda w butelce szklanej, która wcale nie jest bardziej eko od wody z plastiku, jeśli ta szklana musiała przyjechać do nas aż z Francji). Patrzę na swoich znajomych, którzy prowadzą "eko-agitację" i często wydaje mi się, że zbyt łatwo oceniają innych. A ekologia często nie jest taka prosta i jednoznaczna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moda. Absolutnie moda. Niestety! Tak samo jak na jedzenie, teraz dochodzi jeszcze moda na ekologiczne ubrania. Jak Boga kocham! Nawet meble w IKEA testują i sprawdzają, czy są one rakotwórcze. Ja tam nie zwracam na to uwagi i staram się skupić na robieniu na drutach, a dzięki tym produktom: http://welnabawelna.pl/wloczki-z-jedwabiu jestem pewien, że osiągnę bezpieczne, "ekologiczne" rzeczy ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tutaj pisze o ekologii, a na innym blogu spami, żeby wziąć chwilówkę! Co za hipokryzja!!! Credy24 wsadź sobie w duре!

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy ja wiem czy jest to faktycznie moda. O modzie to traktuje na pewno https://thebeauty-runway.com/ i przede wszystkim tam lubię zaglądać. Mam nadzieję, że niektóre trendy nie miną szybciej niż się pojawiły.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nawet jeśli to tylko moda to bardzo korzystna i dobrze by było, aby coraz więcej osób jej uległo. Cieszy mnie też to, że powstają tego typu środki ekologiczne https://ludwikekologiczny.pl/dlaczego-ludwik-ekologiczny/ normalnie dostępne w sklepach. Kiedyś to trzeba było się naszukać

    OdpowiedzUsuń
  6. Super to zostało opisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Moda rodzi się z konieczności. I dzięki uczelniom jak http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/ochrona-srodowiska posiadamy wykwalifikowane osoby z dziedziny ochrony środowiska, więc ciężko to nazwać modą bezużyteczną

    OdpowiedzUsuń
  8. Akurat bardzo dużo zależy jeszcze od samej sytuacji. Ja osobiście skontaktowałam się z firmą http://eco-expert.eu/ gdyż dla mnie bardzo ważną sprawą była sama analiza środowiskowa.

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń